Surat, Gujarat
GST No. 24ABJFS2367L1ZS
Call 0804730073293% Response Rate
Send Enquiry
Caps & closures are manufactured from high quality polypropylene and other polymers. These are available with various shapes and sizes. Manufactured by implementing best available IM techniques, these products are acclaimed for high quality. These find their wide applications in various industries for the packaging of oils and shampoos.














| Minimum Order Quantity | 25000 Piece |
| Diameter | 38 mm |
| Type | Flip Top Caps |
| Usage/Application | All type of Bottle |
| Material | Polypropylene |
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Design | Pull-Push Caps |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
| Neck Type | Round |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 21000 Piece |
| Dimensions | 38 MM, 38 mm |
| Color | GOLDEN |
| Material | RANDOM PP |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
| Is It Customized | Customized |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Neck Size | 38MM |
| Packaging Type | PLASTIC BAG |
| Plastic Type | PP MATERIAL |
View Complete details














| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Diameter | 28 mm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 60000 Piece |
| Dimensions | 25 mm |
| Neck Size | 21-30 mm |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
| Capacity | 20000 |
View Complete details













| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Diameter | 19 mm |
| Neck Size | 11-20 mm |
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
View Complete details











| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Dimensions | 28mm |
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Packaging Type | Packet |
| Type Of Cap | Flip Top |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Used In Hair Oil Bottles, Sanitizer Bottles, etc. |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 30000 Piece |
| Neck Size | 28mm |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Design | Pull-Push Caps |
| Usage/Application | Flip Top Bottle Cap |
| Brand | SP |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 14000 Piece |
| Dimensions | 25 mm |
| Neck Size | 21-30 mm |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 25000 Piece |
| Neck Size | 25 mm |
| Color | White |
| Type | Flip Top Caps |
| Usage/Application | HAIR OIL |
| Dimensions | 15mm, 19mm, 25mm, 27mm, 28mm, and 38mm |
| Material | pp |
| Shape | round |
| Packaging Type | plastic bag packing |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 100000 Piece |
| Diameter | 19 mm |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 24000 Piece |
| Dimensions | 38 mm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | MEDICINE CAP |
| Shape | Round |
| Brand | 38 MM FLIP TOP CAP |
| Neck Size | 38 MM |
| Packaging Type | PLASTIC BAG |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Dimensions | 28mm |
| Material | PP |
| Usage/Application | Sanitizer |
| Shape | Round |
| Finishing | Glossy |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Packaging Type | Packet |
| Type Of Cap | Flip Top |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details












| Minimum Order Quantity | 6000 Piece |
| Dimensions | 25 mm |
| Neck Size | 21-30 mm |
| Color | White |
| Material | PET |
| Usage/Application | Hair Oil |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
| Capacity | 20000 |
| Shape | Round |
View Complete details









| Diameter | 19 mm |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Sanitizer |
| Shape | Round |
| Bottle Type | Soda Bottle |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Type Of Cap | Screw Cap |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 60000 Piece |
| Diameter | 25 mm |
| Color | Green |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Hair Oil |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Diameter | 10 mm, 15 MM |
| Neck Size | 11-20 mm |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Diameter | 25 mm |
| Color | CUSTOMISE |
| Material | PET |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Diameter | 25 mm |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
| Bottle Type | HAIR OIL BOTTLE |
| Brand | SHIVAM PACKAGING |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Dimensions | 38 mm |
| Color | White |
| Material | PP |
| Usage/Application | Hair Oil Bottle |
| Shape | Round |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Packaging Type | Packet |
| Type Of Cap | Flip Top |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Dimensions | 25 mm |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Hair Oil Bottles |
| Shape | Mushroom |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Packaging Type | Packet |
| Plastic Type | 100% Virgin |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details














| Minimum Order Quantity | 25000 Piece |
| Color | Multi Color |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | All type |
| Shape | Round |
| Bottle Type | All Type |
| Brand | Shivam Packaging |
| Capacity | 50,000 per day |
| Caps With Handles | Yes |
| Installation Services Required | No |
| Is It Customized | Customized |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Dimensions | 25 mm |
| Material | PP |
| Usage/Application | Sanitizer |
| Shape | Round |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Packaging Type | Packet |
| Type Of Cap | Flip Top |
| Weight | 15g |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details











| Minimum Order Quantity | 25000 Piece |
| Color | Multi Color |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | all types bottle |
| Shape | Round |
| Bottle Type | all type bottle |
| Brand | Shivam packaging |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Neck Finish | Round |
| Type Of Cap | Bottle Cap |
| Embossed Logo | No |
View Complete details







| Dimensions | 25 mm |
| Color | Blue |
| Material | RANDOM PP |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 6000 Piece |
| Color | White |
| Material | PP |
| Shape | Mushroom |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Packaging Type | PLASTIC BAG |
| Type Of Cap | Flip Top |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hair Oil, Sanitizer, Lotion Bottle |
View Complete details














| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Material | PET |
| Thickness | 8mm |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Transparency | 85% |
| Packaging Type | Packet |
| Diameter | 28mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Color | White |
| Material | PP |
| Cap Type | Flip Top Cap |
| Usage/Application | Hair Oil Bottle |
| Shape | Round |
| Diameter | 15mm |
| Packaging Type | Packet |
| Thickness | 2mm |
| Crack Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Shampoo |
| Shape | Round |
| Bottle Type | Water Bottle |
| Is It Recyclable | Recyclable |
| Type Of Cap | Screw Cap |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Color | Blue |
| Usage/Application | MASALA CAP |
| Packaging Type | Bag |
| Shape | Round |
| Design | SPICE CAP |
| Brand | SP |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 32MM |
| Cap Type | spice cap |
| Type | Flip Top Cap |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 30000 Piece |
| Diameter | 19 mm |
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Hair Oil |
| Shape | Round |
| Brand | shivam packaging |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details